Description
ONO SKKI Digital Displacement Sensor BS-1310 High Precision
High-accuracy digital displacement sensor designed for precise measurement in industrial applications.
| Brand | ONO SKKI |
| Model | BS-1310 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 450 g |
| Dimensions | 120 mm x 40 mm x 30 mm |
| Warranty | 12 months |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | BS-1310 |
| What’s in the box | Sensor unit, mounting bracket, user manual, calibration certificate |
| Measurement Range | 0-10 mm |
| Resolution | 0.01 µm |
| Output Signal | Digital (RS-422) |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C |
| Response Time | 1 ms |
| Protection Rating | IP65 |
Key benefits: Provides ultra-high precision displacement measurements with fast response time and robust construction suitable for harsh industrial environments.
Typical applications: Used in quality control, machine tool monitoring, semiconductor manufacturing, and precision engineering tasks.
Order number: ONO SKKI Digital Displacement Sensor BS-1310 High Precision
Lifecycle: Active
Documentation: Available user manual, calibration certificate, and technical datasheet downloadable from manufacturer website.
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.






Patricia E. –
The power supply unit is stable under full load. Better than expected.