Description
Renishaw Probe Kit TP200 CMM – Coordinate Measuring Machine Accessory
High-precision touch probe kit designed to enhance measurement accuracy and efficiency on coordinate measuring machines.
| Brand | Renishaw |
| Model | TP200 |
| Voltage | Not specified |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Weight | Approx. 0.5 kg |
| Dimensions | 120 mm x 60 mm x 40 mm |
| Warranty | 12 months manufacturer warranty |
| Certifications | ISO 9001, CE Certified |
| SKU / MPN | TP200-KIT |
| What’s in the box | TP200 probe head, stylus holder, stylus set, mounting hardware, user manual |
| Probe Type | Touch Trigger Probe |
| Compatibility | Compatible with most CMM brands |
| Stylus Options | Multiple stylus lengths and materials available |
| Repeatability | 1.0 ?m (micrometer) |
| Operating Temperature | 10°C to 40°C |
| Communication Interface | Wired connection via CMM controller |
Key benefits: Provides highly accurate and repeatable measurements, reduces setup time, and improves overall CMM performance with robust and reliable probe technology.
Typical applications: Precision dimensional inspection, quality control in manufacturing, aerospace component measurement, automotive part verification, and research laboratories.
Order number: Renishaw Probe Kit TP200 CMM – Coordinate Measuring Machine Accessory
Lifecycle: Active product with ongoing support and updates
Documentation: User manual, calibration guide, and installation instructions included
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.






Anonymous (verified owner) –
Item arrived as described. Shipped quickly. Good communication. Thank you.