Description
SAILOR Marine Communication Terminal TT-6018A – Shipboard Messaging Device
Reliable and robust shipboard communication terminal designed for seamless maritime messaging and data exchange.
| Brand | SAILOR |
| Model | TT-6018A |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Norway |
| Weight | 3.5 kg |
| Dimensions | 280 mm x 220 mm x 90 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | IEC 60945, FCC, CE |
| SKU / MPN | TT6018A-001 |
| What’s in the box | TT-6018A Terminal, Power Cable, User Manual, Mounting Bracket |
| Communication Interface | Ethernet, RS-232, RS-485 |
| Display | 7-inch color LCD |
| Operating Temperature | -15°C to +55°C |
| Storage Capacity | Up to 10,000 messages |
| Network Compatibility | Inmarsat FleetBroadband, VSAT |
| Mounting Type | Desk or bulkhead mount |
Key benefits: Ensures reliable ship-to-shore and ship-to-ship communication with user-friendly interface, robust construction for harsh marine environments, and extensive network compatibility.
Typical applications: Maritime vessel communication, shipboard messaging, fleet management, emergency communication, and data exchange in commercial and naval ships.
Order number: SAILOR Marine Communication Terminal TT-6018A – Shipboard Messaging Device
Lifecycle: Active product with ongoing support and updates
Documentation: User manual, installation guide, and technical datasheet available upon request
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.






Anonymous (verified owner) –
great seller