Description
Siemens PLC Module 6ES7132-6BD20-0CA0 – Efficient Control Unit
Reliable and compact PLC module designed for efficient automation control in industrial environments.
| Brand | Siemens |
| Model | 6ES7132-6BD20-0CA0 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.3 kg |
| Dimensions | 90 mm x 45 mm x 75 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, cUL |
| SKU / MPN | 6ES7132-6BD20-0CA0 |
| What’s in the box | PLC Module, User Manual, Mounting Accessories |
| Processor Type | Siemens S7-300 compatible CPU |
| Communication Interface | MPI/DP |
| Input/Output Points | Not specified |
| Operating Temperature | 0°C to 60°C |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power Consumption | 5 W |
Key benefits: High reliability and durability for industrial automation, easy integration with Siemens S7-300 systems, compact design saves space in control cabinets, and low power consumption reduces operational costs.
Typical applications: Factory automation, process control, machine control, and industrial equipment monitoring.
Order number: Siemens PLC Module 6ES7132-6BD20-0CA0 – Efficient Control Unit
Lifecycle: Active
Documentation: Available via Siemens official website including datasheets and user manuals.
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.






Michael T. –
Profibus modules arrived with proper firmware version. Plug and play.