Description
Siemens Power Block Module 6SL3353-1AG41-7FA0 High Efficiency
High-efficiency power block module designed for reliable industrial automation and drive systems.
| Brand | Siemens |
| Model | 6SL3353-1AG41-7FA0 |
| Voltage | 600 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.5 kg |
| Dimensions | 150 mm x 80 mm x 50 mm |
| Warranty | 12 months manufacturer warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 6SL3353-1AG41-7FA0 |
| What’s in the box | Power Block Module, Installation Manual, Mounting Hardware |
| Power Rating | 1200 W |
| Efficiency | Up to 98% |
| Operating Temperature | -25°C to 60°C |
| Mounting Type | DIN Rail / Panel Mount |
| Connection Type | Screw terminals |
| Protection Class | IP20 |
Key benefits: Provides high efficiency and reliable power conversion for industrial drives, reducing energy losses and improving system performance.
Typical applications: Used in Siemens SINAMICS drive systems, industrial automation, motor control centers, and power electronics modules.
Order number: Siemens Power Block Module 6SL3353-1AG41-7FA0 High Efficiency
Lifecycle: Active product with ongoing support and availability
Documentation: Installation guide, datasheet, and user manual available on Siemens official website
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.






Patricia E. –
Reliable PLC module, works flawlessly in our testing environment.