Description
Siemens PP72/48 Module 6FC5311-0AA00-1AA0 CNC Control Unit
High-performance CNC control unit designed for precise and reliable machine tool operation.
| Brand | Siemens |
| Model | PP72/48 Module 6FC5311-0AA00-1AA0 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 150 x 100 x 50 mm |
| Warranty | 12 months manufacturer warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 6FC5311-0AA00-1AA0 |
| What’s in the box | Siemens PP72/48 Module, mounting hardware, user manual |
| Control Type | CNC Control Unit |
| Compatibility | Siemens SINUMERIK CNC systems |
| Interface | Digital I/O, Bus interface |
| Operating Temperature | 0°C to 55°C |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C |
| Mounting Type | Panel mount |
| Communication Protocol | Proprietary Siemens protocol |
Key benefits: Ensures precise control of CNC machinery with high reliability and durability; easy integration with Siemens SINUMERIK systems; compact design saves space in control cabinets.
Typical applications: Used in CNC machine tools, milling machines, lathes, and automated manufacturing equipment requiring precise motion control.
Order number: Siemens PP72/48 Module 6FC5311-0AA00-1AA0 CNC Control Unit
Lifecycle: Active product with ongoing support and availability.
Documentation: User manual and technical datasheets available on Siemens official website.
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.






Steven R. –
The variable frequency drive was calibrated easily. Works like a charm.