Description
Siemens Servo Motor Power Cable 6FX5002-5CN01-1AJ0 Durable
High-quality, durable power cable designed specifically for Siemens servo motors ensuring reliable performance and longevity.
| Brand | Siemens |
| Model | 6FX5002-5CN01-1AJ0 |
| Voltage | 600 V |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.5 kg |
| Dimensions | Length: 1.5 meters; Diameter: 8 mm |
| Warranty | 12 months manufacturer warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 6FX5002-5CN01-1AJ0 |
| What’s in the box | 1 x Siemens Servo Motor Power Cable 6FX5002-5CN01-1AJ0 |
| Cable Type | Power cable for servo motors |
| Conductor Material | Stranded copper |
| Insulation Material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Operating Temperature | -25°C to +80°C |
| Shielding | Foil and braid shield |
| Connector Type | Not specified |
Key benefits: Provides excellent electrical conductivity and mechanical durability, ensuring stable power delivery to Siemens servo motors with resistance to abrasion and environmental factors.
Typical applications: Used in industrial automation systems, CNC machinery, robotics, and other applications requiring reliable servo motor power connections.
Order number: Siemens Servo Motor Power Cable 6FX5002-5CN01-1AJ0 Durable
Lifecycle: Active product with ongoing availability
Documentation: Siemens product datasheet and installation manual available on official Siemens website
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.






Steven R. –
Excellent support when we had integration questions. The product met our standards.