Description
Renishaw Probe Kit RP3 A-2197-0049-06 for Industrial Measurement Tools
High-precision probe kit designed for accurate and reliable industrial measurement applications.
| Brand | Renishaw |
| Model | RP3 A-2197-0049-06 |
| Voltage | Not specified |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Weight | 0.5 kg |
| Dimensions | 150 x 100 x 50 mm |
| Warranty | 12 months |
| Certifications | ISO 9001, CE |
| SKU / MPN | A-2197-0049-06 |
| What’s in the box | RP3 probe head, mounting accessories, calibration sphere, user manual |
| Probe Type | Touch Trigger Probe |
| Compatibility | Coordinate Measuring Machines (CMMs) |
| Material | Stainless Steel and Composite |
| Measurement Accuracy | ±1 micron |
| Operating Temperature | 10°C to 40°C |
| Connection Interface | Standard Renishaw Probe Interface |
Key benefits: Provides precise and repeatable measurements, enhances CMM performance, easy to install and calibrate, robust design for industrial environments.
Typical applications: Dimensional inspection, quality control, reverse engineering, and precision manufacturing processes.
Order number: Renishaw Probe Kit RP3 A-2197-0049-06 for Industrial Measurement Tools
Lifecycle: Active product
Documentation: User manual and calibration guide included
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.






Anonymous (verified owner) –
A AWESOME SELLER THAT ALWAYS HAVE GREATS DEALS & NICE PACKING A SELLER YOU CAN ALWAYS DO BUSINESS WITH THANK YOU VERY MUCH