Description
Rexroth Hydraulic Valve Z2FS 22-31/S2 – High Performance Control Valve
Reliable and precise hydraulic flow control for industrial applications.
| Brand | Rexroth |
| Model | Z2FS 22-31/S2 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 2.5 kg |
| Dimensions | 150 x 80 x 120 mm |
| Warranty | 12 months |
| Certifications | CE, ISO 9001 |
| SKU / MPN | Z2FS 22-31/S2 |
| What’s in the box | Hydraulic valve, mounting hardware, user manual |
| Max Operating Pressure | 350 bar |
| Flow Rate | 22 L/min |
| Control Type | Proportional |
| Response Time | 15 ms |
| Material | High-grade steel |
| Operating Temperature | -20°C to +80°C |
Key benefits: High precision flow control, robust construction for long service life, easy integration into hydraulic systems, and fast response time for dynamic applications.
Typical applications: Industrial machinery, mobile hydraulics, automation systems, and process control equipment.
Order number: Rexroth Hydraulic Valve Z2FS 22-31/S2 – High Performance Control Valve
Lifecycle: Active production
Documentation: Available in PDF format including datasheet, installation guide, and maintenance manual.
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.






Anonymous (verified owner) –
Fast shipping! Great seller