Description
Rexroth Solenoid Directional Valve R901336790 Industrial Use
High-performance solenoid directional valve designed for reliable industrial hydraulic control applications.
| Brand | Rexroth |
| Model | R901336790 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 120 mm x 45 mm x 80 mm |
| Warranty | 12 months |
| Certifications | CE, UL |
| SKU / MPN | R901336790 |
| What’s in the box | Directional valve, mounting screws, user manual |
| Valve Type | 4/3 Way Directional Control Valve |
| Operating Pressure | Up to 350 bar |
| Flow Rate | Up to 60 L/min |
| Coil Power | 18 W |
| Mounting Type | Subplate Mount |
| Response Time | 15 ms |
Key benefits: Robust design ensures long service life and reliable operation under harsh industrial conditions; precise control of hydraulic flow and direction; easy installation and maintenance.
Typical applications: Hydraulic machinery, industrial automation systems, mobile equipment, manufacturing plants, and process control systems.
Order number: Rexroth Solenoid Directional Valve R901336790 Industrial Use
Lifecycle: Active production
Documentation: Available in PDF format including datasheet, installation guide, and wiring diagram.
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.






Michael T. –
Reliable PLC module, works flawlessly in our testing environment.